Nepodceňujte balenie vašich zásielok. Pozrite si 5 užitočných rád, ako správne poslať balík


Mnohí majitelia podnikov a e-shopov si s balením a prepravou balíkov nerobia príliš ťažkú hlavu. Veď kto už by len nedokázal pripraviť balík, myslia si. Napohľad banálna vec sa však môže poriadne skomplikovať, ak tovar odošlete zabalený nesprávne a poškodí sa. Zodpovednosť za vhodnosť balenia pritom nesie odosielateľ, preto nič nenechajte na náhodu a pomocou našich piatich rád pobaľte balíky pre vašich zákazníkov čo najlepšie.

Nepodceňujte balenie vašich zásielok. Pozrite si 5 užitočných rád, ako správne poslať balík

1. Vyberte si vhodnú škatuľu, kartón je zárukou

Vo väčšine prípadov zásielok je najvhodnejšie balík zabaliť do kartónovej škatule. Tá by mala svojou veľkosťou zodpovedať obsahu balíka. V žiadnom prípade nedávajte do škatúľ tovar, ktorý presahuje obvod kartónu. Čo sa samotného výberu škatúľ týka, siahajte najmä po takých, ktoré sú vyrobené z vlnitej lepenky, prípadne takých, ktoré majú tiež kvalitné vonkajšie výstelky. Pri zásielkach do 15 kg používajte balíky z trojvrstvovej vlnitej lepenky, pri zásielkach do 30 kg balíky z päťvrstvovej lepenky. Priplatiť si za pevnejší kartón sa oplatí aj v prípade cenností.

Ak sa rozhodnete použiť škatuľu opakovane, nezabudnite z nej odstrániť všetky predošlé nálepky a štítky. Myslite však na to, že opätovne použitá škatuľa je menej odolná.

ako zabaliť balík

2. Nezabúdajte na výplň

Pri balení zásielok rozhodne nezabúdajte na výplňové materiály, ktoré zabránia tomu, aby sa obsah v balíku hýbal. Výplň je však dôležitá aj z ďalšieho dôvodu. Bez nej sa totiž škatule môžu ľahko stlačiť a tovar poškodiť. Najčastejšou formou výstelky je bublinková fólia, ktorá chráni obsah balíku pred nárazmi. Ak by ste v balíku chceli poslať naraz viacero predmetov, vhodné je každý zabaliť do fólie zvlášť a zvyšný priestor vyplniť takisto touto fóliou.

zabaliť balík

Pri ľahších predmetoch či krehkom materiáli postačia aj klasické polystyrénové guličky či obyčajný novinový papier. Takáto náplň by mala presahovať obsah škatule, pretože polystyrén či papier, ako inak, ľahko spľasne. Samozrejme, netreba to preháňať. Ak by ste totiž balík príliš preplnili, môže prasknúť.

Špecifickou kategóriou, ktorá sa výplne balíku týka, sú však elektrické zariadenia. Ak plánujete v škatuli posielať elektroniku, polystyrénové guličky radšej nepoužívajte. Tie by mohli vytvoriť statickú elektrinu, ktorá by elektroniku mohla poškodiť. V tomto prípade sú preto ideálne antistatické guličky.

3. Pri nepevných materiáloch myslite na špeciálne opatrenia

Pokiaľ sa chystáte baliť krehký, tekutý či polotekutý tovar, mali by ste baleniu venovať o niečo väčšiu pozornosť. Pri krehkom tovare sa odporúča obsah balíku umiestniť do stredu škatule, a to tak, aby sa predmet nedotýkal žiadnej zo strán škatule. Polotekuté či mastné látky najskôr zapečaťte pomocou lepiacej pásky a potom ich zabaľte do papiera, ktorý je odolný voči mastnote.

Kvapalné látky uskladnite do pevných nádob a zároveň ich zabaľte do ľahkého materiálu, ako je napríklad polystyrén. Aby ste mali 100 % istotu, že z balíku nič nevytečie, vložte už takto opatrenú kvapalinu aj do plastového vrecúška. Na škatuľu nezabudnite nalepiť štítok so šípkou nahor, prípadne iný príslušný manipulačný štítok, aby bolo jasné, že sa v nej prepravujú nepevné látky. Pri nepevných látkach, ale aj pri ostatných krehkých materiáloch by ste však nemali zabúdať na to, že manipulačné značky nenahradzujú kvalitný obal a výplň.

ako poslať balík4. Škatule nezväzujte dokopy

Stáva sa, že zákazník posiela viacero predmetov naraz a každý z nich zabalí zvlášť do samostatnej škatule. Tieto škatule následne zlepí či zviaže dokopy. Tomuto postupu sa však určite vyvarujte. Práve v takýchto prípadoch totiž hrozí veľké riziko, že sa jedna zo škatúľ oddelí a, jednoducho povedané, stratí. Prepravca však za takúto stratu nenesie zodpovednosť, preto sa odporúča, aby ste aj viaceré predmety zabalili do jednej veľkej škatule.

5. Doplňte viditeľný a jasne zrozumiteľný štítok

Ak ste všetko starostlivo zabalili, nezabudnite na váš balík prilepiť prepravný štítok s adresou odosielateľa a príjemcu, ktorý zabezpečí, že sa vaša zásielka dostane na správnu adresu. Najčastejšie sa lepí na najväčšiu plochu škatule, ale v poriadku je tiež to, ak štítok nalepíte na bočnú stranu obalu. Štítky by ste, naopak, nemali lepiť na spoje balíkov, uzáver balíku či cez lepiacu pásku. Prepravné etikety zároveň nesmú byť ničím prekryté, napríklad špagátom či inou etiketou.

Ideálne teda je, ak balík odošlete upevnený silnou lepiacou páskou (najlepšie potlačenou firemnou páskou) a bude na ňom len jeden jediný štítok s presnou adresou odosielateľa i príjemcu. Tá by mala byť dobre čitateľná, preto, ak ju píšete ručne, používajte paličkové písmo. S pomocou týchto jednoduchých rád a našich služieb sa tak vaše balíky určite dostanú k svojmu majiteľovi bezpečne a bez problémov.

 

Publikované dňa 17.8.2015